Valószínűleg tanulmányaid során találkoztál már vele – vagy legalábbis kellett volna, ugyanis a Cohen’s d az egyik leggyakoribb hipotézisvizsgálatnak, a t-próbának a hatásnagyság-mutatója; így például szakdolgozat-íráskor érdemes számolni vele.

A hatásnagyságra azért van szükség, mert önmagában a „szignifikánsság” csak azt mutatja meg, hogy a vizsgált jelenség létezik a populációban (tehát például ha egy mindfullness tanfolyam hatását vizsgáljuk a depresszióra, és az előtte-utána mérések között az eltérés szignifikáns, akkor igazoltuk, hogy az eltérés nem csak a mintánkban mutatkozik meg, hanem általánosságban is létezik).

Azt azonban ekkor még nem tudjuk, hogy a különbség mekkora horderejű, milyen jelentős; de terjedhet a jelentéktelentől a nagyon komoly jelentőségűig. Éppen ennek a mérésére valóak a hatásnagyság-mutatók; amikből némi túlzással élve minden hipotézisvizsgálathoz van egy külön verzió – a t-próbáknál éppen a Cohen’s d.

A nagy és gyakorta használt statisztikai szoftverek könnyen kiszámolják, a leggyakoribb értelmezése pedig így néz ki:

Előfordulhat, hogy a különbség szignifikáns, de a mértéke teljesen jelentéktelen; ezért érdemes mindig figyelembe venni a hatásnagyságot az eredményeink értelmezésénél!


forrás: Cohen, J. (1988). Statistical Power Analysis for the Behavioral Sciences (2nd ed.). Hillsdale, NJ: Lawrence Erlbaum Associates.