Egy statisztikai elemzés éppen olyan, mint egy nyomozás. A folyamat közben ugyanaz a célunk, mint Sherlocknak, vagy akármelyik skandináv nyomozónak: összegyűjteni minél több információt; kiválogatni közülük a lényegeseket (és gondosan kiszűrni azokat, amik félrevezethetnek), végül levonni a következtetést – bár az elemzés során jellemzően nem a gyilkosról, hanem esetleg egy összemosó változóról, vagy a változók között létező összefüggésekről.
…statisztikai következtetések segítségével lehet többek között lerántani a leplet Mendelről (emlékszel rá és a borsós kísérleteire biológia óráról?) aki, bár kétségkívül valós és jelentős összefüggésekre bukkant, valamilyen okból erősen szépített az eredményein…Mendel és az ő hamisított kutatási eredményei
A statisztika révén tudunk új információkat szerezni a világról; és ha nem állna rendelkezésünkre ez a módszer, nem létezhetne modern tudomány – így gyakorlatilag semmi, ami a minket most körülvevő világot alkotja.
…például gondos adatgyűjtés és következtetések nyomán sikerült Semmelweisnek rájönnie, hogy a gyermekágyi lázat a szülés előtt boncolást végző orvosok fertőzött keze okozza…az anyák megmentője
És ha mindezzel nem győztelek meg, semmi gond: tulajdonképpen elég, ha kettőnk közül csak én vagyok oda a statisztikáért. Írj nekem, ha segíthetek; vagy foglalj hozzám időpontot, hogy ne fájjon a fejed a statisztika miatt!
Vélemény, hozzászólás?